Jak vybrat sekačku
Sezóna, kdy je potřeba začít se sekáním trávy začíná zpravidla v dubnu. Trvá mnohdy až půl roku. Když se počasí rozhodne, je nutno sekat trávu i jednou za týden. Přece jenom se říká, že vizitkou opečovávané zahrady je právě trávník. A právě na ideální péči o něj je potřeba zvolit co nejvhodnější sekačku. Tu vybírejte nejdříve podle toho, jak velkou plochu bude za potřebí posekat. Nerozhodujte se jen podle technologie pohonu sekačky a sečení, ale vezměte v potaz i tvar zahrady, druh trávníku, snadnost používání a v neposlední řadě se snad každý z nás dívá i na cenu.
Existuje několik typů sekaček. Na úpravu trávníku na zahradě jsou nejčastěji nasazovány sekačky elektrické nebo benzínové. Níže naleznete stručný přehled:
Benzínové sekačky:
Jsou skvělou volbou, když potřebujete posekat větší plochu nad 600 m2. Mohou se pochlubit vysokým výkonem a širokým záběrem sečících nožů. Hlavní výhodou je absence elektrického kabelu, takže se při sekání nemusíte vůbec omezovat, nebo se bát, že přeseknete kabel. Za mínusy se dá pokládat vyšší pořizovací cena a náročnější údržba. Benzínové sekačky jsou rovněž hlučnější a především vibrují, což může být při dlouhodobém sekání nepříjemné na ruce.
Ovšem hlavním kritériem, které je potřebné vzít v potaz je svažitost terénu. Nezapomínejte na to, že s benzínovými sekačkami lze sekat jen rovné, případně mírně svažité plochy. To je především z důvodu, že většině motorům nesvědčí náklon nad 15° a mohli by se zadřít. Ovšem i zde existuje výjimka v podobě strojů s odolností proti převrácení.
Elektrické sekačky:
Elektrické sekačky jsou dobrou volbou na středně velké zahrady od 300 do 600 m2. Stroje jsou především lehčí, tišší a jejich pořizovací cena je nižší než za benzínové sekačky. Berte v potaz ale to, že sekačky disponují nižším výkonem, a především s tím, že pro sekání potřebujete zdroj elektřiny (zásuvku nebo elektrocentrálu). Musíte si taky dávat pozor na to, abyste nepřesekli přívodní kabel. Výhodou je, že můžete sekat i svažité terény.
Akumulátorové sekačky:
Stále větší oblibě se těší sekačky akumulátorové. Jsou určeny především k sečení menších zahrad do 500 m2. Sekačky v sobě kombinují výhody benzínových i elektrických sekaček. To znamená, že jsou lehké, tiché, mají vysoký výkon a nepotřebují zdroj elektrické energie. Nevýhodou je ovšem jejich baterie. Ta se rychle vybijí, a navíc má omezenou výdrž pouze na několik nabíjecích cyklů. Pak nezbude nic jiného než zakoupit novou baterii.
Robotické sekačky:
Je takovou zmenšeninou rotační sekačky. Pohybuje se automaticky a je určena k zastřihování „anglických“ trávníků. Trávu seká v prostoru, který je ohraničen vodicím kabelem. Tento kabel je třeba nejdříve položit „pod zem“. Sekačka většinou sama zajíždí i do dobíjecí stanice. Při sekání je tedy zcela autonomní.
Strunové sekačky – vyžínače:
Strunové sekačky pracují se strunou, které se vysokou rychlostí roztočí a sekají trávu kolem sebe. Používají se především k sekání špatně přístupných míst, kam se běžná sekačka na kolečkách nedostane. Své uplatnění tak nalezne podél plotů nebo zdí, v rozích pozemků nebo v prudkých svazích.
Křovinořezy:
Křovinořez je skvělým pomocníkem, kterého na zahradě určitě využijete. Uvádí se někdy i pod názvem motorová kosa. Poradí si s vysokou trávou, prořeže křoví, zakrátí živý plot či zbaví strom tenkých větví. Mají možnost zavěšení na ramenní nebo zádové popruhy a díky tomu lze s nimi snadno pracovat i na obtížně dostupných místech.
Rotační sekačka nebo vřetenová?
Pro většinu zahrádkářů jsou nejlepším služebníkem sekačky rotační. Sečení zde zajišťují rotační nože, které se otáčí kolem své osy a sekají. Tyto sekačky jsou vhodnou volbou pro sekání trávníku na běžnou výšku cca 3–5 cm. Nabízí snadnou ovladatelnost i relativně nízké nároky na ostrost nožů.
Pro náročnější zákazníky jsou pak určeny sekačky vřetenové. Rozdílem u nich je to, že trávu nesekají, ale stříhají. Ty fungují na tom principu, že systém nožů, který je uspořádán do vřetene ve tvaru V se vždy pohybuje proti sobě a trávu tím zastřihne. Díky tomuto zastřihávání nejsou konečky trávy roztřepené, tráva tím pádem nežloutne a je hustší a zdravější. Vřetenové sekačky ovšem, doporučujeme volit spíše na okrasné trávníky, fotbalová hřiště nebo golfové greeny s výškou sekání do 3 cm.
Jak velký záběr nožů?
Velikost záběru nožů volte podle velikosti plochy, kterou potřebujete posekat.
-
Na plochu do 200 m2 postačí záběr o velikosti 32 cm.
-
Na plochu do 500 m2 postačí záběr cca 40–45 cm.
-
Na plochu okolo 1 000 m2 volte záběr cca 45–53 cm.
Samozřejmě, že se těmito čísly nemusíte slepě řídit, ale je dobré mít na paměti, že malý záběr na velkou plochu znamená spoustu práce a nachozených kilometrů. Na druhou stranu sekačka s menším záběre, lepe kopíruje terén.
Sběrný koš, mulčování nebo výhoz?
Některé typy sekaček sbírají posečenou trávu do sběrného koše. To je velmi příjemnou vlastností, jelikož po sečení trávy ještě nemusíte posekanou trávu hrabat. Zde se zaměřte na objem koše, ať nechodíte trávu neustále vynášet.
Jiné sekačky umí mulčovat. To v praxi znamená, že sekačka posekanou trávu ještě rozseká na miniaturní kousky a ty následně vyhazuje zpět do trávníku. Mulč trávu hlavně zvhlčí a působí jako přírodní hnojivo. Ovšem všeho moc škodí, a proto se nedoporučuje mulčovat při každém sečení (hrozí shnití trávníku). Ideální je mulčovat jednou ze tří sečení.
Sekačky s výhozem, ať už zadním nebo bočním posekanou trávu pouze vyhazují.
Ideální je volit sekačku, která disponuje všemi těmito funkcemi.
Užitečné vlastnosti a vybavení sekačky
-
Když bude sekačku obsluhovat více lidí, určitě oceníte nastavitelnou výšku madla sekačky.
-
Možnost složení madla není také k zahození. Usnadní především uskladnění.
-
U výběru je dobré volit takovou, která umožňuje snadné nastavení výšky sečení. Například pomocí tlačítka či páky.
-
Čím větší kola, tím lepší průchodnost terénem a lepší ovladatelnost.
-
Vybavení sekačky pojezdem je také velkým pomocníkem při práci.
-
Ovšem pokud je sekačka vybavená pojezdem, je dobré, aby šla regulovat rychlost. Fixní rychlost je někdy příliš vysoká.
-
Pokud plánujete sekačku používat i na vysoký trávník, určitě volte takovou, která nabízí boční výhoz (pokud nedisponuje sběrným košem). Tráva tak bude odlétávat stranou, a nikoliv na vaše nohy.
Údržba sekačky:
Elektrickou sekačku je potřeba po sekání vyčistit pouze od zbytků trávy. Motor nějakou speciální údržbu téměř nepotřebuje.
Benzínové sekačky jsou ovšem jiný případ. Zde je potřeba kontrolovat hned několik důležitých věcí.
-
Sledujte barvu zapalovací svíčky (ideální měnit svíčku každý rok):
-
Cihlová barva – vše v pořádku.
-
Zčernalá barva – používáte příliš bohatou směs (možně způsobeno zaneseným vzduchovým filtrem).
-
Namodralý odstín – spalování oleje.
-
-
Olej je na jaře vhodné vyměnili za nový. V průběhu sezóny je pak potřeba kontrolovat hladinu oleje, aby odpovídala výrobcem doporučovanému množství. V případě, že je barva oleje načernalá, je potřeba sáhnout k jeho výměně.
-
Benzín je vhodné na jaře vypustit a dolít nový.
-
Vzduchový filtr.
-
Pokud je papírová vložka jen lehce znečištěna, lze filtr ještě jednu sezónu používat.
-
Filtr je dobré pravidelně vyklepávat a zbavovat nečistot.
-