• 300 000 produktů
  • Rychlá expedice
Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Jak vybrat sluchátka

Jak vybrat sluchátka

 

Na trhu dnes máme na výběr z tisíců modelů a značek z celého světa. Jak se tedy rozhodnout, která sluchátka vybrat? Jaké parametry sledovat a na co se zaměřit tak, abyste našli ty pravé? 

Rozdělení sluchátek dle:

1) Konstrukce
V samotném základu lze sluchátka dělit do několika kategorií dle jejich konstrukce. Neexistují žádná nejlepší univerzální sluchátka – vždy rozhodují především preference a přání uživatele.

a) Sluchátka s hlavovým mostem
Sluchátka hrají vně uší a jsou spojeny můstkem přes horní část hlavy. Pro běžné nošení jsou velmi pohodlná, avšak při delším používáním může hrozit nepříjemné otlačení. Je třeba dávat pozor také na použitý materiál. U levnějších modelů mohou spojovací můstky časem, v důsledku opotřebení, prasknout či jinak poškodit.






b) Sluchátka s týlním mostem
U tohoto typu sluchátek se setkáte s modely hrajícími vně i vevnitř uší. Jsou velmi stabilní a právě proto jsou také oblíbené zejména mezi sportovci. Obvykle tyto typy disponují lepší životností, nicméně nejsou tak obvyklá a nenabízí tak široký výběr.





c) Intraaurální sluchátka
Tento typ sluchátek vkládáte přímo do uší. To znamená, že skvěle filtrují okolní šumy. Sledujte také způsob provedení kabelu, zda je připojení k oběma sluchátkům stejně dlouhé, nebo jedno delší a druhé kratší – takový typ je určen pro nošení za krkem. To umožňuje lepší stabilitu na druhou stranu však tento způsob nošení někomu nemusí vyhovovat. 




2) Usazení
a) Circumaurální sluchátka
Taková sluchátka plně obepínají ušní boltec a dokonale potlačují rušivé šumy a hluk. Tyto modely jsou často zastoupeny zejména u dražších modelů. Využívány jsou zejména pro domácí nebo studiový poslech.

b) Supraaurální sluchátka
Tato sluchátka přesně přiléhají na uši a jsou, oproti výše zmíněnému zpracování, více kompaktní. Tyto modely jsou levnější a obvykle nesází na vysokou kvalitu zvuku, další nevýhodou je také horší filtrace okolních zvuků a také otlačení při dlouhodobějším používání.

c) Pecky
Pecky jsou určené k nošení v části vyústění zvukovodu. Jelikož ale každý máme jiný tvar uší, pecky někomu nemusí vyhovovat a mohou být nepohodlné. Při špatném usazení se navíc velmi snižuje kvalita zvuku, proto je vhodné jejich výběr velmi dobře zvážit. Pokud trváte na pořízení pecek, ale je pro vás zároveň stěžejní kvalita zvuku, můžete se poohlédnout po tzv. high-end peckových sluchátek. Ty jsou sice dražší, ale oproti běžným modelům nabízejí nepoměrně vyšší komfort i kvalitu.

d) Špunty
U špuntových sluchátek se můžete velmi často setkat také s označením in-ear, jelikož se vkládají přímo do samotného zvukovodu. Jejich konstrukce poskytuje dokonalou filtraci okolních zvuků a díky vysoké kvalitě můžete poslouchat hudbu na mnohem nižší stupeň, než například s peckovými sluchátky. Nevýhodou, vzhledem k samotné konstrukci je, že se často zanášejí ušním mazem a je proto důležité je pravidelně čistit tak, aby byla zachována nejen kvalita zvuku ale také hygienické podmínky. 

3. Provedení mušle
a) Otevřená sluchátka
U mušli je většina plochy perforována, to znamená, že k uživateli dorazí také okolní zvuky a opačně – máte-li poslech nastaven na vysokou hlasitost, váš playlist uslyší kromě vás i vaše okolí. Proto tento typ sluchátek není vhodný například do MHD nebo uzavřených a klidných prostor.

b) Uzavřená sluchátka
Tato sluchátka jsou zvenku akusticky zcela oddělená od okolí, což opět nabízí perfektní izolaci a filtraci zvuku. V této kategorii se setkáte zejména s profesionálními modely s vyšší cenou, za to ale s dokonalou kvalitou zvuku.

c) Polootevřená sluchátka
Nacházejí se v podstatě na pomezí mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky. Vnější část mušle je zde perforovaná pouze z části. Kvalita zvuku je poměrně blízká otevřeným sluchátkům ale s lepšími izolačními vlastnostmi proti okolním zvukům a ruchu.

4. Použití
Jak bylo již zmíněno na začátku článku, neexistuje jeden model univerzálních a nejlepších sluchátek. Každý uživatel má jiná očekávání, přání a preference. Proto zvažte také to, v jakých podmínkách a jak často budete sluchátka využívat. Jestliže poslech hudby je váš denní chleba a jsou vaším společníkem doma, ve škole a třeba i ve městě, bude pro vás pravděpodobně jedním z rozhodujících parametrů jejich skladnost, kvalita provedení a úroveň zvuku. 

Milujete pohyb a budete sluchátka využívat při sportu? Potom je velmi důležitá jejich stabilita a komfort při nošení. Je nezbytné, aby sluchátka dobře držela a proto patří mezi nejoblíbenější peckové a špuntové modely. Tato sluchátka jsou často vybavená také týlním můstkem, pro perfektní stabilitu. Pokud jste však ochotní investovat vyšší částku, poohlédněte se raději po bezdrátových sluchátkách. Ty vám zaručí vysokou kvalitu zvuku, dobré uchycení a navíc, bez přebytečných kabelů jsou z praktického hlediska perfektní.

Video hry jsou vaše vášeň? Nebojte, i vy máte na výběr z široké řady modelů a značek, určených právě pro náruživé hráče. Velmi oblíbená jsou sluchátka s hlavovým můstkem, jelikož se předpokládá, že je budete nosit i několik hodin v kuse. Investujte však raději do dražších modelů, které vám, mimo dokonalý zvuk, zaručí také pohodlí, bez otlaku uší.

5. Parametry
Ze zákona je každý jeden výrobek označen podrobnou specifikací parametrů. Důležitá je frekvence, ta by měla být vyšší než pro lidské ucho klasicky slyšitelných 20 – 20 000 Hz. Dále také tolerance – ta u modelů činí běžně cca 10 dB. 

6. Jaké funkce sledovat
Využíváte sluchátka zejména s telefonem? Pak možná oceníte modely s mikrofonem a ovládáním, zakomponovaných v kabelu. Různé modely takto umožňují například ovládat hlasitost, zvedat a pokládat hovory anebo přepínat či pauzovat přehrávané skladby. Vyjma zabudovaného mikrofonu těmito funkcemi disponují také bezdrátová sluchátka. Funkce jsou však vždy závislé na typu daného modelu. 

7. Klasická nebo bezdrátová sluchátka?
Obliba bezdrátových sluchátek rapidně roste a to zejména v posledních letech. Tyto modely oceníte zejména při sportu nebo tehdy, když vám zkrátka dráty u sluchátek zavazí. Zvuk je zde přenášen prostřednictvím technologie Bluetooth a vy si tak můžete užít ničím nerušený poslech. Jejich nevýhodou je však nutnost nabíjení. Oproti drátovým sluchátkům, která jsou napájena kabelem, jsou bezdrátové modely závislé na dobíjení ve speciálním pouzdře. Pravdou také je, že co se kvality týče, drátové modely nabízejí mnohem vyšší kvalitu a čistotu zvuku. Je tedy na vás zhodnotit, která varianta je pro vás lepší, kolik jste ochotní utratit a také, jaké jsou vaše očekávání.